20.10.2023 Prawo pracy

PIP – rośnie liczba naruszeń praw pracowniczych i kar nakładanych na pracodawców


W 2022 r. do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 50,5 tysiąca skarg złożonych przez pracowników, a łączna wartość kar nałożonych na pracodawców wyniosła ponad 19 mln złotych. Jakich problemów dotyczą sprawy trafiających do PIP i jak pracodawca może uniknąć grzywny?

Liczba skarg składanych przez pracowników do PIP rośnie, a duża ilość spraw dotyczy problemów ze świadectwami pracy oraz rozliczaniem czasu pracy. Ponadto, z raportu Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy prowadzą ewidencję czasu pracy w sposób nierzetelny oraz naruszają prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Duża dynamika zmian prawnych utrudnia pracodawcom wywiązywanie się ze zobowiązań, dlatego warto korzystać z narzędzi, które to usprawniają. Automatyczne monitorowanie poprawności i kompletności dokumentacji czy terminów, np. kończących się umów czy ważności badań BHP to rozwiązania bez których trudno dziś wyobrazić sobie pracę działu HR, szczególnie w firmach zatrudniających dużą liczbę pracowników. Bardzo pomocne są także systemy RCP, które weryfikują poprawność danych związanych z ewidencją i rozliczaniem czasu pracy, gwarantując zgodność procesu z przepisami oraz uprawnieniami przysługującymi danemu pracownikowi – komentuje Magdalena Aleksandrowicz, CEO Contract Administration, w wypowiedzi dla portalu FOCUS ON Business.

Prawo pracy – zapytaj o ofertę


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa