W dniu 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. z 2016 poz. 2255 z dnia 30 grudnia 2016 r.). Wśród zmian są przepisy zmierzające do złagodzenia c wymogów prawnych wobec małych przedsiębiorców zatrudniających do 50 pracowników. Dodatkowo wprowadzono zmiany w zakresie wystawiana świadectw pracy wynikających z zakończenia umów terminowych (przy kontynuacji zatrudnienia), stosowania formy pisemnej umowy o współodpowiedzialności materialnej pracowników pod rygorem nieważności oraz ujednolicono terminy odwołania do sądu pracy.
We wcześniejszym stanie prawnym pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników powinien ustalić w swoim zakładzie pracy regulamin pracy, regulamin wynagradzania czy regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Według nowej ustawy – pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników mogą fakultatywnie ustalać regulamin wynagradzania i regulamin pracy oraz tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, przy czym pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym ani ponad zakładowym układem zbiorowym pracy ustalają warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, wprowadzają regulamin pracy lub tworzą fundusz, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie, wprowadzenie lub utworzenie.
Mając na uwadze duże obciążenie pracodawców obowiązkiem wystawiana świadectw pracy za okres pracy na umowy terminowe zmieniono również przepisy kodeksu pracy w zakresie wydawania świadectw pracy.
Nowo obowiązujący przepis brzmi następująco:
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresu zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. W przypadku nawiązania kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od daty rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek wydać takie świadectwo wyłącznie na wniosek złożony w formie papierowej lub elektronicznej.
Pracodawca jest zobowiązany do wydania świadectwa pracy w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.
Zgodnie z wcześniejszym brzmieniem przepisów kodeksu pracy umowa łącznego powierzenia mienia jest umową o współodpowiedzialności materialnej, która powinna być zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą. W nowelizacji kodeksu pracy dodano zapis, że umowa powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Do 31 grudnia 2016 r. obowiązywały dwa terminy odwołania do sądu pracy tj. 7-dniowy dla odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę i 14-dniowy dla odwołania od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a także dla żądania nawiązania umowy o pracę.
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła zmiany polegające na wydłużeniu i ujednoliceniu terminów składania odwołania do sądu pracy. Po zmianach obowiązuje jeden, 21-dniowy termin na powyższe odwołania.
Niniejszy biuletyn ma na celu informowanie Klientów Contract Administration o zagadnieniach z szeroko pojętej tematyki pracowniczej. Jego intencją nie jest udzielanie porady. Radzimy Czytelnikom, aby przed podjęciem jakichkolwiek decyzji bądź działań w związku z informacją zawartą w niniejszym biuletynie, zasięgnęli formalnej porady.
Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy