Dyrektywa UE w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów, czyli tzw. dyrektywa work-life balance, została przyjęta w czerwcu 2019 roku. Państwa członkowskie, w tym Polska, zobowiązane są dostosować Kodeks pracy do nowych zasad do 2 sierpnia 2022 roku.
Jedną z najważniejszych zmian będzie zwiększenie uprawnień ojców w zakresie korzystania z urlopów rodzicielskich, ale celem modyfikacji przepisów jest przede wszystkim zapewnienie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy oraz promowanie partnerskiego modelu rodziny.
Przepisy dyrektywy UE wdrożą do polskiego Kodeksu pracy szereg nowych rozwiązań w zakresie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego i opiekuńczego, które mają pomóc kobietom wyrównać szanse na rynku pracy i zapewnić łatwiejszy powrót do obowiązków zawodowych po urodzeniu dziecka.
Nowe przepisy obejmą pracowników zatrudnionych na umowę o pracę lub pozostających w innym stosunku pracy określonym przez prawo.
Zasady udzielania urlopów rodzicielskich w 2022 r.:
Obecnie, przepisy Kodeksu pracy przewidują następujące wymiary urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego:
Urlop macierzyński w 2021 r.:
Urlop rodzicielski w 2021 r.:
(udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia i udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia).
Urlop ojcowski w 2021 r. – 14 dni urlopu dla ojca (10 dni roboczych), uprawniony jest pracownik-ojciec wychowujący dziecko, także dziecko przysposobione/adoptowane, urlop niewykorzystany przepada (za czas urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia).
Ponadto, pracownicy korzystający z urlopu rodzicielskiego mogą połączyć go z wykonywaną pracą – obniżenie etatu maksymalnie do połowy i połączenie pracy z obowiązkami rodzicielskimi.
Zobacz także: Nowy Ład – planowane zmiany składki zdrowotnej
Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy