E-teczka pracownicza to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia przygotowywanie, przechowywanie i zarządzanie dokumentami kadrowymi w formie elektronicznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Dzięki E-teczce oszczędzasz czas, redukujesz koszty i zapewniasz pełne bezpieczeństwo danych, jednocześnie spełniając wszystkie wymogi prawne. Poznaj zalety E-teczki pracowniczej Asistar i usprawnij procesy kadrowe w swojej firmie już dziś!
Elektroniczna teczka pracownicza to centralna, elektroniczna baza dokumentów kadrowych wraz z funkcjonalnością workflow, która zapewnia automatyzację obiegu dokumentacji związanej z zatrudnieniem. E-teczka spełnia wszystkie wymagania prawne dotyczące przechowywania i zarządzania dokumentami pracowników takimi jak elektroniczne akta osobowe. Wprowadzenie E-teczek ułatwia firmom przechowywanie, dostęp i zarządzanie informacjami kadrowymi w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa pracy oraz ochrony danych osobowych.
E-teczka to jeden z modułów naszej autorskiej platformy Asistar.
Dzięki metadanym oraz pieczęciom elektronicznym / podpisom elektronicznym dokumenty w E-Teczce mają taki sam status jak dokumenty papierowe, a pracodawca korzysta tylko z wersji online, eliminując akta papierowe.
Zastosowanie E-Teczki ułatwia pracę managerów i pracowników działów HR, umożliwiając elektroniczne wypełnianie dokumentów przez kandydata po przyjęciu go do pracy. System automatycznie weryfikuje m.in. kompletność wybranych dokumentów, a także zapewnia workflow zadań i monitorowanie terminów.
Podwójna autentykacja zabezpiecza przed nieuprawnionym dostępem do danych. E-Teczka automatycznie skaluje się do rozdzielczości urządzenia, zapewniając wysoką jakość podglądu dokumentu.
E-Teczka spełnia wszystkie aktualne wymogi prawne, jest także dostosowywana do nowych regulacji w przypadku zmiany przepisów.
Od stycznia 2019 roku pracodawcy w Polsce mogą prowadzić dokumentację pracowniczą w formie elektronicznej na równi z formą papierową. Decyzję o formie prowadzenia dokumentacji podejmuje pracodawca.
Digitalizacja dokumentacji kadrowej i przejście na elektroniczne akta osobowe wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów prawnych i technicznych. E-teczka musi gwarantować przechowywanie akt osobowych i pozostałych dokumentów w sposób zapewniający ich poufność, integralność, dostępność oraz możliwość odtworzenia.
Pracodawca musi zapewnić zgodność cyfrowej kopii dokumentu z oryginałem.
Każdy elektroniczny dokument musi być opatrzony metadanymi określonymi w rozporządzeniu.
Dokumenty przechowywane w e-teczce muszą spełniać wymóg jakości technicznej.
W przypadku konwersji z dokumentu papierowego na elektroniczny wymagane jest opatrzenie dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub pieczęcią elektroniczną.
Przejście na elektroniczną formę dokumentacji kadrowej wymaga poinformowania o tym pracowników.
E-teczka musi być ponadto zabezpieczona przed nieuprawnionym dostępem, zniszczeniem, utratą lub nieautoryzowaną modyfikacją. Zgodnie z RODO pracownicy mają możliwość dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia oraz przenoszenia.
Warto pamiętać, że wdrożenie elektronicznej formy dokumentacji jest niezależne od złożenia w ZUS raportów ZUS RIA. Złożenie raportów daje możliwość skorzystania z ustawowego skrócenia okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej z 50 do 10 lat – zarówno dla firm, które przechowują ją w formie papierowej, jak i elektronicznej.
E-teczka pracownicza to cyfrowy zbiór dokumentów związanych z całym okresem zatrudnienia pracownika. Zawiera elektroniczne akta osobowe oraz wszystkie niezbędne informacje i dokumenty potrzebne do zarządzania kadrami w sposób zgodny z przepisami prawa.
W E-teczce pracowniczej obowiązkowo muszą być przechowywane akta osobowe. Mogą się w niej znaleźć także dodatkowe dokumenty, zgodnie z potrzebami pracodawcy.
Zobacz także: Zmiany w aktach osobowych pracowników od 21 marca
Wdrożenie E-teczki usprawnia zarządzanie dokumentacją kadrową oraz pozwala zautomatyzować procesy kadrowo-płacowe. Wspiera cyfrową transformację firmy i pozwala jej dostosować się do dzisiejszych wymogów rynku, np. pracy zdalnej czy zmieniających się oczekiwań pracowników.
E-teczka wymiernie odciąża dział HR ze żmudnych i czasochłonnych czynności administracyjnych, z kolei pozostali pracownicy mogą korzystać z łatwego i szybkiego dostępu do własnych dokumentów
w dowolnym czasie i miejscu.
Wdrożenie E-teczki, czyli elektroniczne przechowywanie i zarządzanie dokumentacją pracowniczą, wspiera aspekt ESG (Environmental, Social, and Governance) organizacji:
Zobacz także: E-teczka pracownicza, czyli digitalizacja procesów kadrowych
Naszym klientom zapewniamy kompleksowe wsparcie podczas całego procesu digitalizacji dokumentów kadrowych.
Pamiętaj:
W dobie obecnej cyfryzacji oraz coraz większego znaczenia działań z obszaru zrównoważonego rozwoju na rozwiązania takie jak e-teczka decyduje się coraz więcej firm. Sprawdź jak nasi eksperci mogą pomóc wdrożyć E-teczkę w Twojej firmie. Przejdź na elektroniczne akta osobowe.
Skontaktuj się z nami poznaj naszą ofertę.
Katarzyna Stachniuk
Strategy Advisory Manager
Jak przygotować się do outsourcingu kadr i płac i na co należy zwrócić uwagę?
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy