22.03.2023 ZUS

Zmiany w przekazywaniu zaświadczeń lekarskich (e-ZLA) od 24 marca 2023 r.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że od 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane również na profile PUE ZUS automatycznie utworzone przez ZUS. Dotyczy to również płatników, którzy nie dokończyli rejestracji profilu.

Obowiązek posiadania konta na PUE ZUS

Przypominamy, że od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca bez względu na liczbę pracowników zobowiązany jest do posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeżeli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie utworzył profilu, ZUS zrobił to za niego. Więcej o obowiązku tutaj.

Zmiany w przekazywaniu e-ZLA

Od 24 marca 2023 r. elektroniczne L4 (e-ZLA) będą przekazywane również na profile automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeżeli proces rejestracji nie został ukończony przez płatnika. Osoby, którym konto zostało założone automatycznie lub nie dokończyły rejestracji, nie mają dostępu do profilu PUE ZUS. Bez dostępu płatnik nie może np. zapoznać się z korespondencją ZUS.

Uzyskanie dostępu do profilu PUE ZUS automatycznie założonego przez ZUS

Utrzymanie aktywnego profilu w PUE ZUS to obowiązek płatnika, jeżeli rozlicza on się z ZUSem z tytułu składek. Do aktywowania konta automatycznie założonego przez ZUS niezbędne jest dokończenie rejestracji. Do zalogowania się na PUE ZUS należy uzyskać dane do logowania, tj. login PUE i jednorazowe hasło. Można uzyskać je podczas wizyty w ZUS lub e-wizyty (niezbędne jest potwierdzenie tożsamości). Po zalogowaniu się należy ustawić nowe hasło oraz uzupełnić brakujące dane.

Outsourcing kadr w CA  – skorzystaj z pomocy ekspertów, sprawdź już dziś nasze usługi, w ramach których oferujemy m.in. rejestrację pracodawcy (płatnika składek) w ZUS oraz wsparcie w razie kontroli z ZUS.


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa