10.05.2024 ZUS

Zbliża się termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023


Termin rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców zbliża się wielkimi krokami. Czas na złożenie dokumentów mija 20 maja. Według oficjalnego komunikatu ZUS części osób może przysługiwać zwrot wpłaconych środków.

Rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – kogo dotyczy?

Obowiązek rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne mają przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu w 2023 roku oraz rozliczający się na podstawie podatku liniowego, skali podatkowej czy ryczałtu ewidencjonowanego.

Kiedy mija termin rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Ostatnim dniem na złożenie dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2024 roku (w których uwzględnione będzie rozliczenie za rok 2023) jest 20 maja. Do tego czasu należy również opłacić należne składki, wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Jak rozliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne?

Rozliczenie roczne należy wykazać w dokumencie rozliczeniowym za kwiecień 2024 roku. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą wystawiają dokument ZUS DRA. Natomiast przedsiębiorcy opłacający składki za siebie oraz inne osoby ZUS RCA.

W dokumentach należy wypełnić blok „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”: XII w ZUS DRA lub III.F w ZUS RCA. Odrębnie dla każdej z form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) należy wskazać dane do wyliczenia rocznej składki.

Jak otrzymać zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Jeżeli składka została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot nadpłaty. W tym przypadku należy wysłać wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Zostanie on utworzony i udostępniony na profilu płatnika w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS drugiego dnia po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek znajdziemy w zakładce Dokumenty i wiadomości > Dokumenty robocze.

Wniosek należy wysłać do ZUS przez PUE do 3 czerwca 2024 roku. Zwrot nadpłaty wpłynie na nasze konto bankowe najpóźniej 1 sierpnia 2024 roku.

ZUS – sprawdź, jak możemy pomóc!


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa