2 sierpnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszona została ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przedłuża ona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
Ustawa z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych weszła w życie 3 sierpnia 2024 r. Akt przedłuża ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Chodzi mianowicie o orzeczenia wydane na czas określony, które:
Na mocy nowej ustawy zachowują one ważność przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, co pozwala zabezpieczyć osoby niepełnosprawne przed utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia, w tym także tych dotyczących kwestii zatrudnienia.
Zgodnie z wprowadzonymi przepisami osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, może wystąpić do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności na 2 miesiące przed upływem terminu ważności (poprzednio 30 dni). W przypadku osób poniżej 16 roku życia, termin ten jest jeszcze dłuższy, wniosek o kolejne orzeczenie można składać na 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego dokumentu.
Nowa ustawa zakłada także, że dotychczas posiadane orzeczenia ustalające niepełnosprawność albo orzeczenia ustalające stopień niepełnosprawności zachowują ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, ale nie dłużej niż do ostatniego dnia 6-stego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność oraz pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia.
Powyżej przedstawione rozwiązania umożliwiające osobom niepełnoprawnym składanie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia szybciej niż dotychczas mają znaczący wpływ na dofinansowanie z PFRON dla pracodawców ich zatrudniających.
Dotychczas pracodawca nie zawsze mógł korzystać z dofinansowania w okresie pomiędzy utratą starego orzeczenia a uzyskaniem przez pracownika nowego. Teraz pracownik wraz ze złożeniem wniosku o nowe orzeczenie otrzymuje zaświadczenie potwierdzające złożenie wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia. Dzięki temu pracodawca może posługiwać się dotychczasowym orzeczeniem pracownika i cały czas korzystać z dofinansowania z PFRON.
Wiemy jak ważną rolę w każdej organizacji zajmuje zarządzanie zasobami ludzkimi. Dlatego oferujemy usługi, które pozwalają zaoszczędzić czas oraz zyskać gwarancję, że obsługa kadrowa jest prowadzona w sposób zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa.
Dowiedz się więcej: Outsourcing kadr – obsługa kadrowa
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy