Pracodawca odpowiada za organizację i bezpieczeństwo pracy, także tej w formie zdalnej i telepracy. O wypadku przy pracy pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy i inne organy (w zależności od rodzaju wypadku), które zajmują się m.in. badaniem jego przyczyn.
Zaniechanie obowiązku powiadomienia o wypadku przy pracy odpowiednich organów, w tym właściwego okręgowego inspektora pracy, stanowi wykroczenie i jest zagrożone karą.
Pracodawca musi więc niezwłocznie powiadomić właściwego terytorialnie, ze względu na miejsce zdarzenia, okręgowego inspektora pracy, o każdym zdarzeniu mającym związek z pracą, jeśli może być ono uznane za wypadek przy pracy (patrz definicja poniżej).
Zarządzenie nr 3/21 Głównego Inspektora Pracy z 18 stycznia 2021 r. w uzasadnionych przypadkach umożliwia jednak podjęcie przez okręgowego inspektora pracy lub jego zastępcę decyzji o niebadaniu nagłych przypadków medycznych, wypadków komunikacyjnych lub wypadków zaistniałych podczas pracy zdalnej.
Niezbadanie zdarzenia przy pracy zdalnej będzie w szczególności możliwe, jeśli ze wstępnych informacji wynikać będzie, że zdarzenie to nie miało związku z naruszeniem przepisów BHP i uprawnień poszkodowanych do świadczeń z tego tytułu.
Przypomnijmy, że definicja wypadku przy pracy określa, że jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, a co najważniejsze jest to zdarzenie, które nastąpiło w związku z pracą:
Ponadto, warto zauważyć, że gdy zdarzenie ma miejsce w mieszkaniu prywatnym, PIP nie ma uprawnień ustawowych do prowadzenia czynności kontrolnych w takich lokalizacjach, a jak do tej pory nie ma jeszcze orzecznictwa, które określałoby dokonywanie oceny zdarzeń w trakcie pracy zdalnej.
Trzeba jednak podkreślić, że wytyczne GIP, bez względu na ich charakter, nie zwalniają pracodawcy z obowiązku powołania zespołu powypadkowego, ustalenia okoliczności i przyczyny wypadku, a także sporządzenia i zatwierdzenia protokołu powypadkowego, także w przypadku zdarzeń zaistniałych w trakcie pracy zdalnej.
W okresie marzec – grudzień 2020 r. do PIP zostało zgłoszonych 6 wypadków, które miały miejsce podczas wykonywania pracy zdalnej.
Zobacz także: Szczepienia przeciw COVID-19 – czy pracownikowi przysługuje dzień wolny?
Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy