20.11.2024 Prawo pracy

Wymiar czasu pracy w 2025 r.: praktyczne wskazówki dla pracodawców


Część pracodawców planuje zatrudnienie nowych pracowników, inni chcą zoptymalizować harmonogram pracy w organizacji. Potrzeby są różne, jednak dla każdej firmy ważny jest czas pracy. Jak obliczyć wymiar czasu pracy? Ile dni wolnych przysługuje pracownikom w 2025 r.?

Czym jest czas pracy i dlaczego jest ważny?

Czas pracy to niezwykle istotny element prawa pracy. To m.in. od przestrzegania czasu pracy zależy sprawne funkcjonowanie firmy i to czy działa ona zgodnie z prawem. Jest to więc kluczowy aspekt zarządzania organizacją, a tym bardziej zarządzania kadrami.

Czas pracy stanowi ramy decydujące o tym czy pracownik jest w gotowości do świadczenia pracy w miejscu wyznaczonym do jej świadczenia. Bardzo ważne jest więc zarówno prawidłowe obliczenie wymiaru czasu pracy jak i jego rozliczenie, w której to czynności nieocenione staje się automatyczne rozliczanie czasu pracy (System RCP).

Jak obliczyć wymiar czasu pracy?

Obliczenie wymiaru czasu pracy może wydawać się skomplikowane, jednak istnieje prosty wzór matematyczny. Zarówno czas pracy, jak i sposób wyliczenia jego wymiaru regulują przepisy Kodeksu pracy (art. 129 § 1).

W przypadku pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, aby wyliczyć wymiar czasu pracy należy:

  • pomnożyć liczbę tygodni w okresie rozliczeniowym (okres rozliczeniowy dla takiego pracownika nie powinien przekraczać 4 miesięcy) przez 40 godzin i dodać do tego iloczyn 8 godzin oraz liczby dni pozostałych do końca okresu, przypadających od poniedziałku do piątku oraz odjąć po 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w dniu innym niż niedziela.

Pracodawca powinien jednak zwrócić uwagę na klika innych ważnych aspektów dotyczących ustalania wymiaru czasu pracy, w tym:

  • Indywidualne wyliczenia: należy pamiętać, że wymiar czasu pracy może być ustalany indywidualnie dla każdego pracownika, np. inny w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze, a inny w przypadku niepełnego czasu pracy;
  • Nadgodziny: praca ponad wyznaczony wymiar czasu pracy wymaga zgody pracownika i jest płatna dodatkowo;
  • Przerwy: pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie przerwy w pracy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy;
  • Dokumentacja: pracodawca jest zobowiązany prowadzić dokładną dokumentację czasu pracy swoich pracowników – oferujemy dostęp do systemu Rozliczania Czasu Pracy (RCP), będącego częścią naszej platformy Asistar. Asistar to również E-Teczka – pełna digitalizacja dokumentów pracowniczych.

Ponadto, warto pamiętać, że okresy rozliczeniowe nie są sobie równe i mogą trwać:

  • 4 tygodnie dla prac w ruchu ciągłym, czyli dla takich, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane,
  • 1 miesiąc dla równoważnego czasu pracy, skróconego czasu pracy wprowadzonego na wniosek pracownika, pracy wykonywanej wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, na wniosek pracownika,
  • 3 miesiące w przypadku wprowadzenia równoważnego czasu pracy, uzasadnionego szczególnymi przypadkami,
  • 4 miesiące dla m.in. podstawnego systemu czasu pracy, systemu równoważnego czasu pracy, oraz przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych.

Ile godzin pracy w 2025 roku?

W 2025 r. pracownicy przepracują 2000 godzin, co daje wynik 250 dni roboczych. Jednak w przyszłym roku w kalendarzu aż dwa święta przypadają w sobotę (Święto Konstytucji 3 Maja oraz 1 listopada Wszystkich Świętych). Obniżają one wymiar czasu pracy.

W porównaniu do niektórych poprzednich lat, wymiar czasu pracy uległ więc nieznacznemu skróceniu (w 2024 r. całkowity roczny wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w pięciodniowym wymiarze czasu pracy wynosił 2008 godzin pracy, czyli do przepracowania było łącznie 251 dni).

Ile dni wolnych od pracy w 2025 roku?

Łącznie w 2025 roku przypada 115 dni wolnych od pracy, w tym 13 dni świątecznych. Warto zaznaczyć, że najwięcej dni roboczych przypada w lipcu i październiku, natomiast najmniej w listopadzie.

W poniższej tabeli prezentujemy liczbę dni roboczych oraz godzin do przepracowania w rozbiciu na kolejne miesiące 2025 r.

MIESIĄCE 2025 r.GODZINY DO PRZEPRACOWANIADNI ROBOCZE
Styczeń16821
Luty16020
Marzec16821
Kwiecień16821
Maj16020
Czerwiec16020
Lipiec18423
Sierpień16020
Wrzesień17622
Październik18423
Listopad14418
Grudzień16821
Łącznie2000250

Ustalenie czasu pracy, a korzyści dla firm

Wymiar czasu pracy to ważny element prawa pracy, który ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie każdej firmy. Każdy pracodawca powinien dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i stosować je w praktyce. Prawidłowe zarządzanie czasem pracy to inwestycja w rozwój firmy i dobrostan pracowników.

Dobra znajomość wymiaru czasu pracy i przepisów dotyczących czasu pracy m.in. pozwala pracodawcy na:

  • Zapobieganie sporom: znajomość przepisów pomoże uniknąć nieporozumień z pracownikami;
  • Optymalizację kosztów: dzięki prawidłowemu planowaniu czasu pracy można obniżyć koszty związane z wynagrodzeniami;
  • Zwiększenie efektywności: dobrze zaplanowany czas pracy przełoży się na większą wydajność pracowników.

Pamiętaj! Przepisy dotyczące prawo pracy ulegają ciągłym zmianom. Bądź na bieżąco. Skorzystaj z naszych kompleksowych usług: Outsourcing kadr i płac


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa