Czym są wakacje składkowe i kto może z nich skorzystać? W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z ubieganiem się o nowe zwolnienie w opłacaniu składek ZUS.
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą wnioskować o tzw. wakacje składkowe, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany przez siebie miesiąc. Zwolnienie dotyczy z opłacenia składek na:
Wakacje składkowe nie przewidują zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej.
Składki za miesiąc, w który przedsiębiorca skorzysta ze zwolnienia (ulgi), opłacone będą z budżetu państwa. Ulga stanowi pomoc de minimis, dlatego też we wniosku przedsiębiorca musi podać informacje, na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Co ważne, korzystając z ulgi określanej mianem wakacji składkowych przedsiębiorca:
Uwaga! W 2024 r. istnieje możliwość skorzystania z wakacji składkowych tylko za grudzień (wnioski o ulgę należy składać wówczas w listopadzie).
Wakacje składkowe to ulga przeznaczona dla:
Powyższy limit zatrudniania nie obejmuje natomiastosób, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli osób które:
O ulgę ubiegać się mogą także wspólnicy spółek cywilnych, jednak warunkiem jest złożenie wniosku ze swojego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z konta spółki, której jest się wspólnikiem.
Wniosek o skorzystanie z tzw. wakacji składkowych należy złożyć w formie elektronicznej i wyłącznie z konta płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Od 1 listopada ZUS udostępni także wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc).
Wnioski Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrywać będzie automatycznie. Informacje dotyczące wniosku wnioskodawca znajdzie na swoim koncie płatnika na PUE/eZUS. Dodatkowo ZUS poprzez PUE/eZUS wyśle na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na PUE/eZUS, informację, że jest dostępna nowa wiadomość na koncie.
Ponadto, w przypadku decyzji odmownej lub przyznania tylko częściowego zwolnienia, ZUS będzie wydawał w tej sprawie decyzję, którą przekaże przedsiębiorcy na konto na PUE/eZUS.
Co ważne, od tej decyzji przedsiębiorcy przysługuje prawo do odwołania się w ciągu miesiąca od dnia, w którym decyzja zostaje doręczona. Po tym terminie decyzja stanie się prawomocna.
Prawo pracy – sprawdź, jak możemy pomóc!
Dowiedz się więcej o usłudze: Prawo pracy
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy