14.04.2020 Prawo pracy

Tarcza antykryzysowa – obowiązek zgłaszania umów o dzieło


Ustawa o tzw. tarczy antykryzysowej nakłada na pracodawców obowiązek zgłaszania nowo zawartych umów o dzieło do ZUS. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło – co się zmieni od 1 stycznia 2021?

Dnia 1 stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać nowa regulacja dotycząca umów o dzieło. Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 każdy płatnik składek ZUS będący osobą prawną lub osobą fizyczną zlecający wykonanie dzieła osobie, z którą nie pozostaje w stosunku pracy, zobowiązany będzie do zgłoszenia zawartej umowy o dzieło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni od jej podpisania.

Obowiązek informowania ZUS dotyczy płatników oraz osób fizycznych, które zawarły umowę o dzieło.

WAŻNE! Nowy obowiązek ewidencjonowania umów o dzieło nie oznacza oskładkowania tych umów tytułem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Wiąże się on jedynie z rejestracją takiej umowy na koncie płatnika ZUS. Wydaje się, że ZUS dzięki temu obowiązkowi nałożonemu na płatników składek, będzie miał większą możliwość kontrolowania umów o dzieło, które zazwyczaj nie są oskładkowane.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na razie nie opublikowało rozporządzenia wprowadzającego nowe wzory dokumentów zgłoszeniowych oraz nowe kody w związku z omówionymi powyżej zmianami.

Zobacz także: Koronawirus: badania profilaktyczne pracowników w czasie pandemii

Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa