Szczepienia w zakładach pracy mogą organizować firmy, które zbiorą 300 chętnych. Mogą to być pracownicy, ich rodziny, zleceniobiorcy, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą i współpracujące z firmą. Dotychczas do akcji zgłosiło się ponad 700 podmiotów, w tym także tych mniejszych.
Zobacz: Szczepienia przeciw COVID-19 – które firmy mogą je organizować?
Organizacja szczepień wiąże się jednak z kosztami dla pracodawcy. W jaki sposób można rozliczyć poniesione z tego tytułu wydatki?
Ministerstwo Finansów zapewniło, że pracodawcy, którzy przyłączą się do akcji szczepień przeciw koronawirusowi, będą mogli rozliczyć wszystkie poniesione na ten cel wydatki w kosztach podatkowych (w tym koszty wynajmu pomieszczeń z przeznaczeniem na punkty szczepień lub inne koszty organizacyjne). Koszt samego szczepienia pokrywa NFZ.
Za uwzględnieniem wydatków w kosztach podatkowych firmy przemawiają także wydane 21 lipca 2020 r. objaśnienia podatkowe, a kolejnym argumentem za takim rozliczeniem jest również fakt, iż, wydatki te odnoszą się bezpośrednio do walki z pandemią koronawirusa.
W kosztach podatkowych firmy mogą znaleźć się także inne wydatki związane z koronawirusem m.in. na zakup maseczek czy środków dezynfekcyjnych dla pracowników.
Od 4 maja na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dostępny jest formularz zgłoszeniowy, za pośrednictwem, którego zakłady pracy mogą zgłaszać chęć szczepienia swojej załogi.
Zobacz także: Od 16 maja wymagany kod zawodu osoby zgłaszanej do ZUS
Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy