7.05.2021 Prawo pracy

Szczepienia przeciw COVID-19 podatkowym kosztem firmy


Od 4 maja 2021 firmy mogą zgłaszać chęć zorganizowania szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Pracodawcy rozliczą wydatki poniesione na ten cel w kosztach podatkowych.

Szczepienia w zakładach pracy mogą organizować firmy, które zbiorą 300 chętnych. Mogą to być pracownicy, ich rodziny, zleceniobiorcy, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą i współpracujące z firmą. Dotychczas do akcji zgłosiło się ponad 700 podmiotów, w tym także tych mniejszych.

Zobacz: Szczepienia przeciw COVID-19 – które firmy mogą je organizować?

Organizacja szczepień wiąże się jednak z kosztami dla pracodawcy. W jaki sposób można rozliczyć poniesione z tego tytułu wydatki?

Jak rozliczać wydatki na szczepienia pracowników?

Ministerstwo Finansów zapewniło, że pracodawcy, którzy przyłączą się do akcji szczepień przeciw koronawirusowi, będą mogli rozliczyć wszystkie poniesione na ten cel wydatki w kosztach podatkowych (w tym koszty wynajmu pomieszczeń z przeznaczeniem na punkty szczepień lub inne koszty organizacyjne). Koszt samego szczepienia pokrywa NFZ.

Za uwzględnieniem wydatków w kosztach podatkowych firmy przemawiają także wydane 21 lipca 2020 r. objaśnienia podatkowe, a kolejnym argumentem za takim rozliczeniem jest również fakt, iż, wydatki te odnoszą się bezpośrednio do walki z pandemią koronawirusa.

W kosztach podatkowych firmy mogą znaleźć się także inne wydatki związane z koronawirusem m.in. na zakup maseczek czy środków dezynfekcyjnych dla pracowników.  

Od 4 maja na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dostępny jest formularz zgłoszeniowy, za pośrednictwem, którego zakłady pracy mogą zgłaszać chęć szczepienia swojej załogi.

Zobacz także: Od 16 maja wymagany kod zawodu osoby zgłaszanej do ZUS

Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa