25.11.2024 Outsourcing płac

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – rząd przyjął nowe rozwiązania


1 stycznia 2026 r. wejść w życie mają nowe przepisy dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt nowelizacji ustawy zakłada obniżenie obciążeń dla większości przedsiębiorców poprzez wprowadzenie stałych, niższych stawek. Ponadto, już w 2025 r. przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wliczane do podstawy naliczania składki zdrowotnej.

Projekt zmian w składce zdrowotnej dla firm – nowe zasady, nowe możliwości

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych został przyjęty przez rząd. Zakłada on zmiany w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Zmiany te miałyby wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ich celem jest m.in. zmniejszenie obciążenia składką na ubezpieczenie zdrowotne dla firm, które obecnie negatywnie wpływa na rentowność prowadzonej działalności.

Jakie będą nowe stawki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców?

Ustawodawca zaproponował następujące rozwiązania w odniesieniu do różnych form opodatkowania:

  1. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz na zasadach podatku liniowego przewidziano:
  2. Stałą, niską składkę wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców osiągających dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku,
  3. Dodatkową składkę dla osób osiągających wyższe dochody, czyli 4,9% od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
  4. Dla przedsiębiorców stosujących opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:
  • Stałą, niską składkę, która wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku,
  • Dodatkową składkę w wysokości 3,5% od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
  • Dla przedsiębiorców rozliczających się w formie karty podatkowej oraz osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą:
  • Stałą, niską składkę w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz także: Wakacje składkowe ZUS – wszystko co trzeba wiedzieć o nowej uldze

Nowe przepisy – jakie inne zmiany?

Zasadniczą zmianą jest nie tylko nowa niższa i stała stawka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, ale także bardzo ważne z punktu widzenia firm uchylenie możliwości odliczenia zapłaconych składek od podatku dochodowego.

Brak możliwości odliczenia składek

Brak możliwości odliczenia składek dotyczyć będzie wszystkich powyżej wspominanych form opodatkowania, czyli:

  • karty podatkowej,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatku liniowego.

Podsumowując, główne założenia projektowanych zmian dotyczących obliczania składki zdrowotnej dla firm od 2026 r. przewidują:

  • Stałe, niższe stawki zależne od formy opodatkowania;
  • Prostsze zasady obliczeń;
  • Brak możliwości odliczenia składki od dochodu.

Sprawdź jak obecnie wygląda odliczenie składki zdrowotnej i ile trzeba zapłacić, przeczytaj artykuł Odliczenie składki zdrowotnej w 2024 r.

Jaka reforma składki zdrowotnej dla firm w 2025 r.?

Jak wcześniej pisaliśmy w artykule Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Rządowy projekt ustawy nowelizującej rząd zamierza zreformować zasady rozliczania składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców już w 2025 r.

Oprócz ważnej zmiany zakładającej, że przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wliczane do podstawy naliczania składki zdrowotnej, rząd dodał do projektu autopoprawkę.

Autopoprawka przewiduje, że:

  • od 2025 r. minimalna podstawa składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia.

Nowe rozwiązanie dotyczyć będzie osób, które rozliczają się za pomocą:

  • skali podatkowej,
  • podatku liniowego,
  • karty podatkowej.

Oba projekty, zarówno ten przewidujący zmiany w roku 2026, jak i ten dotyczący ułatwień już w przyszłym roku, zostały przyjęte przez Radę Ministrów.

Sprawdź także, jak obecnie wylicza się składkę zdrowotną dla osób na ryczałcie, przeczytaj nasz artykuł: Składka zdrowotna firm na ryczałcie w 2024 roku

Poznaj nasze usługi: Outsourcing kadr i płac


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa