3.12.2024 Prawo pracy

Sejm przyjął ustawę: Wigilia dniem wolnym. Co to oznacza dla pracodawców?


Sejm przyjął ustawę z 27 listopada 2024 r. dotyczącą uczynienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Decyzja ta stawia przed polskimi przedsiębiorcami szereg wyzwań. Wprowadzenie takiej zmiany w prawie pracy to bowiem dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co więc dokładnie oznacza dodatkowy dzień wolny dla firm?

Wigilia dniem wolnym od pracy – główne założenia ustawy

Ustawa przyjęta 27 listopada 2024 r. przez Sejm i skierowana do prac w Senacie określa dwie kluczowe zmiany:

  1. ustanowienie Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy, oraz
  • uchylenie zakazu prowadzenia handlu w kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia.

Obie zmiany zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Ustawa ma bowiem wejść w życie 1 lutego 2025 r.

Wigilia jako dzień wolny – co to oznacza dla przedsiębiorców?

Wigilia Bożego Narodzenia ma być dniem wolnym od pracy począwszy od 2025 r. Dla pracodawców oznacza to szereg zmian i wyzwań, w tym m.in. te obejmujące:

  • Zmiany w planowaniu produkcji i harmonogramie świadczenia usług: przedsiębiorcy będą musieli dostosować swoje plany produkcyjne i usługowe do nowej rzeczywistości. Szczególnie dotknięte mogą być branże, w których produkcja ma charakter ciągły lub wymaga ścisłej synchronizacji.
  • Dodatkowe koszty: Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego może wiązać się z koniecznością zatrudnienia dodatkowej kadry lub organizacji pracy w systemie zmianowym, co generuje dodatkowe koszty.
  • Konkurencyjność: firmy polskie mogą znaleźć się w mniej korzystnej sytuacji konkurencyjnej w stosunku do przedsiębiorstw z innych krajów, gdzie Wigilia nie jest dniem wolnym.
  • Stosunki z klientami: dostosowanie godzin pracy i obsługi klientów do nowego przepisu może wymagać przeprowadzenia rozmów z kontrahentami i wprowadzenia zmian w umowach.

Jednak wprowadzenie dodatkowego dnia ustawowo wolnego od pracy, może przynieść też kilka pozytywnych zmian. Potencjalne korzyści dla przedsiębiorców to mi.in.:

  • Zwiększenie motywacji pracowników: dając pracownikom więcej czasu na odpoczynek i spędzenie go z rodziną, przedsiębiorcy mogą przyczynić się do zwiększenia ich satysfakcji z pracy i lojalności wobec firmy.
  • Poprawa wizerunku firmy: decyzja o dostosowaniu się do nowych przepisów może przyczynić się do poprawy wizerunku firmy jako odpowiedzialnego pracodawcy, dbającego o dobro swoich pracowników, a co ważne wpływ organizacji na pracowników i otoczenie wpisuje się w obecne trendy i wymogi ESG. Dowiedz się więcej: Najważniejsze regulacje ESG – przewodnik dla biznesu

Rok 2025 – czas pracy, a wolna Wigilia

Dodatkowy dzień wolny w przyszłym roku wpłynie również na wymiar czasu pracy. W roku 2025 przypada 250 dni roboczych, co daje 2000 godzin do przepracowania. Dni wolnych od pracy ma być 13, a 4 z nich wypadają w sobotę lub niedzielę. Przypomnijmy, że jeśli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w sobotę, wówczas pracodawca oddaje pracownikom ten dzień wolny w inny dzień roboczy w danym roku.

Warto podkreślić także, że jeśli ustawa o ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy wejdzie w życie, w 2025 r. będzie 249 dni roboczych, a liczba dni ustawowo wolnych od pracy (świąt) zwiększy się o ten jeden dodatkowy dzień (wyniesie 14 dni ogółem).

Poniższa tabela prezentuje dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. (z uwzględnieniem Wigilii)

Ustawowe święta – rok 2025
DataNazwa świętaDzień tygodnia
1 stycznia Nowy Rokśroda
6 stycznia Trzech Króliponiedziałek
20 kwietnia Wielkanocniedziela
21 kwietnia Poniedziałek Wielkanocnyponiedziałek
1 majaŚwięto Pracyczwartek
3 maja Święto Konstytucji 3 Majasobota
8 czerwca Zielone Świątkiniedziela
19 czerwca Boże Ciałoczwartek
15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Pannypiątek
1 listopadaWszystkich Świętychsobota
11 listopada Święto Niepodległościwtorek
24 grudnia (jeszcze nie potwierdzone)Wigiliaśroda
25 grudnia Boże Narodzenieczwartek
26 grudnia Boże Narodzeniepiątek

Sprawdź, jak obliczyć wymiar czasu pracy, przeczytaj nasz artykuł: Wymiar czasu pracy w 2025 r.: praktyczne wskazówki dla pracodawców

Wolna Wigilia 2025 – co dalej?

Wprowadzenie Wigilii jako dnia wolnego od pracy to niewątpliwie krok w kierunku poprawy jakości życia pracowników, ale także duże wyzwanie dla pracodawców. Przedsiębiorcy powinni być przygotowani na te wyzwania z wyprzedzeniem. Odpowiednie planowanie i dostosowanie się do nowych przepisów pozwoli bowiem zminimalizować negatywne skutki tej zmiany i wykorzystać związane z nią szanse.

Przedsiębiorcy powinni przede wszystkim uważnie śledzić dalsze prace legislacyjne nad projektem ustawy, tak by móc dużo wcześniej przygotować się na zmiany. Warto również rozważyć konsultację z ekspertami, którzy pomogą w ocenie potencjalnych skutków wprowadzenia nowego przepisu dla konkretnej firmy. Bądź na bieżąco. Skorzystaj z naszych kompleksowych usług: Outsourcing kadr i płac

Kadry i płace – sprawdź, jak możemy pomóc

W Contract Administration wiemy, jak ważny jest czas pracy oraz jego prawidłowe obliczenie i rozliczenie. Wiemy też jak duże znaczenie w wykonywaniu tych czynności ma obecnie automatyczne rozliczanie czasu pracy (System RCP).

Naszym klientom oferujemy dostęp do systemu Rozliczania Czasu Pracy (RCP), będącego częścią naszej platformy Asistar. Asistar to również E-Teczka, czyli pełna digitalizacja dokumentów pracowniczych.


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa