Rozliczenie roczne PIT 2025
9.12.2024 Outsourcing płac

Rozliczenie PIT 2025 – jakie zmiany, terminy, zasady?


Rozliczenie rocznej deklaracje PIT za 2024 r. zbliża się wielkimi krokami. Kiedy pracodawca powinien przekazać pracownikom PIT? Czy przedsiębiorca też skorzysta z usługi Twój e-PIT? Wyjaśniamy.

PIT – najważniejsze obowiązki płatnika

Zgodnie z przepisami, płatnik to podmiot odpowiedzialny za obliczenie wysokości podatku należnego od podatnika, jego pobranie i przekazanie do właściwego organu podatkowego w wyznaczonym terminie. Płatnikiem jest więc m.in. pracodawca rozliczający podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników.

Płatnik przekazuje rozliczenie roczne podatku należnego od pracownika zarówno do urzędu skarbowego, jak i do pracownika, w terminie:

  • do końca stycznia 2025 r. – płatnik przekazuje informacje i deklaracje w formie elektronicznej do US;
  • do końca lutego 2025 r. – pracodawca przekazuje druki pracownikom.

Co ważne, druki do Urzędu Skarbowego płatnik wysyła wyłącznie w formie elektronicznej i muszą one być:

  • podpisane kwalifikowanym podpisem (e-podpisem), lub
  • jeśli płatnik jest osobą fizyczną podpisane z użyciem podpisu z wykorzystaniem danych uwierzytelniających.

Poniższa tabela prezentuje terminy przekazywania deklaracji PIT za 2024 r. w 2025 r.

DeklaracjaTermin przekazania do Urzędu SkarbowegoTermin przekazania do podatnika/pracownika
PIT-4Rdo 31 stycznia 2025 r.Deklaracja przekazywana wyłącznie do US
PIT-11do 31 stycznia 2025 r.do 28 lutego 2025 r.
PIT-8Cdo 31 stycznia 2025 r.do 28 lutego 2025 r.
PIT-8ARdo 31 stycznia 2025 r.Deklaracja przekazywana wyłącznie do US
PIT-Rdo 31 stycznia 2025 r.do 28 lutego 2025 r.

Należy podkreślić, że proces rozliczenia rocznego podatku to etap końcowy obowiązków spoczywających na płatniku. Płatnik bowiem na bieżąco otrzymuje od osób fizycznych zatrudnionych oświadczenia. Oświadczenia te stanowią podstawę do ustalenia wysokości zaliczek na podatek dochodowy.

Obliczone zaliczki na podatek dochodowy są następnie pobierane z wypłacanych wynagrodzeń i przekazywane do właściwego organu podatkowego (Urzędu Skarbowego).

PIT-2 – czy zawsze konieczna aktualizacja danych?

Obecnie wszystkie istotne dane niezbędne do prawidłowego obliczenia zaliczek zostały scentralizowane i zawarte są w jednym formularzu – druku PIT-2, czyli Oświadczeniu pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Raz złożony PIT-2 nie musi być składany co roku. W przypadku, gdy podatnik złożył w poprzednich latach oświadczenie PIT-2, a jego sytuacja podatkowa nie uległa zmianie, nie jest wymagane ponowne składanie tego oświadczenia.

Jeśli jednak okoliczności podatkowe pracownika uległy zmianie, wówczas to na podatniku/pracowniku ciąży obowiązek wycofania lub zmiany wniosku (aktualizacja informacji).

Nowy adres zamieszkania, a konieczność poinformowania pracodawcy

Bardzo ważne jest ponadto, aby o nowym adresie zamieszkania poinformować swojego pracodawcę. Dzięki temu pracodawca będzie wysłać PIT-11 do właściwego urzędu skarbowego. Warto podkreślić, że znaczący jest adres zamieszkania, a tylko adres zameldowania.

W przypadku zmiany adresu zamieszkania, w rozliczeniu rocznym należy wpisać adres aktualny, a PIT powinien być złożony do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika na dzień 31 grudnia danego roku.

Rozliczenie PIT za 2024 r. – jaka skala podatkowa i kwota wolna od podatku?

W porównaniu z poprzednim rokiem, skala podatkowa nie zmieniała się. Górna granica pierwszego progu podatkowego pozostała na poziomie 120 000 PLN, a stawki podatkowe wynoszące odpowiednio 12% i 32% również nie zostały zmienione.

Ponadto, w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych zatrudnionych w firmie, należy uwzględnić obowiązującą od 2022 roku kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 PLN rocznie. Kwota wolna dotyczy wyłącznie dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (PIT-36, PIT-37), a nie przychodów opodatkowanych liniowo, ryczałtem ewidencjonowanym czy z kapitałów pieniężnych.

Zastosowanie kwoty wolnej i skali podatkowej prezentuje poniższa tabela:

Zakres dochoduStawka podatkuWartość podatku od nadwyżki
Do 30 000 PLN0%
Od 30 000 PLN do 120 000 PLN12%12 % od kwoty powyżej 30 000 PLN
Powyżej 120 000 PLN32%10 800 PLN + 32% od nadwyżki ponad 120 000 PLN

Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

Jest też dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Od tego roku w usłudze Twój e-PIT dostępne są wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe, takie jak PIT-36, PIT-36L czy PIT-28. To oznacza, że rozliczenie podatku będzie szybsze i wygodniejsze. Dodatkowo, wprowadzony został nowy kreator, który krok po kroku przeprowadzi przedsiębiorcę przez cały proces rozliczenia.

Rozliczenie e-PIT – ważne terminy dla podatnika

Ostateczny termin na rozliczenie PIT upływa 30 kwietnia 2025 roku. Rozliczenia można dokonać na kilka sposobów, ale należy pamiętać o poniższych terminach:

  • Samodzielna akceptacja: należy zalogować się do swojego profilu w usłudze Twój e-PIT i sprawdzić oraz zaakceptować deklarację – czas od 15 lutego do 30 kwietnia.
  • Automatyczna akceptacja: jeśli podatnik dokonasz żadnych zmian, deklaracja PIT-37 lub PIT-38 zostanie automatycznie zaakceptowana 30 kwietnia.
  • Korekta: jeśli podatnik chce wprowadzić jakieś zmiany, może to zrobić do 30 kwietnia i następnie zaakceptować skorygowaną deklarację.

Nowością dostępną w rozliczeniach za rok 2024 ma być możliwość skorzystania z mobilnej wersji usługi Twój e-PIT. Dzięki temu będzie można wysłać e-Deklarację także z telefonu komórkowego lub tabletu.

Twój e-PIT – nadpłata i zwrot rozliczonego podatku

Jeśli po rozliczeniu podatku okaże się, że wpłaconego podatku jest za dużo, nadpłata zostanie zwrócona na konto podatnika w ciągu 45 dni. Jeśli natomiast należy dopłacić, należność należy uregulować na mikrorachunek podatkowy.

Nieuregulowanie niedopłaty po automatycznej akceptacji deklaracji 30 kwietnia może skutkować naliczeniem odsetek i innymi konsekwencjami prawnymi. Dlatego zawsze należy dokładne sprawdzać swoje rozlicznie i w razie potrzeby dokonać wymaganej wpłaty.

Outsourcing płac – sprawdź, jak możemy pomóc!
Dowiedz się więcej o naszych usługach: Outsourcing płac

Zapytaj o ofertę


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa