Zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, brane pod uwagę przy obliczaniu zaliczki na PIT, ustala się w oparciu o art. 22 ust. 2 ustawy o PIT, a ich wysokość zależy od odległości jaką pokonuje osoba zatrudniona z miejsca stałego lub czasowego zamieszkania do miejsca pracy. W przypadku osoby dojeżdżającej z innego miasta miesięcznie można odliczyć nawet 300 złotych.
Koszt uzyskania przychodu | Maksymalna roczna kwota odliczenia |
Stawka podstawowa – dla osób mieszkających w tej samej miejscowości, gdzie mieści się siedziba pracodawcy | 3 000 |
KUP dla osób dojeżdżających | 3 600 |
KUP dla osób na więcej niż 1 etacie | 4 500 |
KUP dla dojeżdżających na więcej niż 1 etacie | 5 400 |
Warunkiem zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu jest złożenie przez pracownika oświadczenia o spełnieniu warunków uprawniających do odliczenia kosztów w danej wysokości. W sytuacji upowszechnienia się pracy zdalnej w związku z pandemią pojawiły się jednak wątpliwości czy pracodawcy nadal powinni stosować podwyższone koszty w stosunku do osób zamieszkujących z dala od zakładu pracy, ale świadczących pracę na odległość.
Otrzymane od pracownika oświadczenie zakład pracy stosuje do momentu, w którym pracownik powiadomi go o zmianie stanu faktycznego. Oznacza to, że oświadczenie złożone w danym miesiącu (roku podatkowym) ma zastosowanie również do poboru zaliczek w kolejnych miesiącach (latach), jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w miesiącach (latach) poprzednich nie uległ zmianie (art. 32 ust. 5 ustawy PIT) – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie Dziennika Gazety Prawnej.
Ministerstwo Finansów podkreśliło, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, i gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, to niezależnie od faktycznego miejsca wykonywania pracy na polecenie pracodawcy, pracownikowi przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy pracownik otrzymuje dodatek za rozłąkę lub zwrot kosztów dojazdu niezaliczony do przychodów podlegających opodatkowaniu.
Ponadto, według dotychczasowych wyjaśnień organów podatkowych prawo do uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów przysługuje, jeśli pracownik w danym miesiącu przepracował przynajmniej jeden dzień w siedzibie firmy, a powyższe stanowisko MF jest zbieżne z brzmieniem ustawy PIT, w której zastosowanie podwyższonych koszów nie zostało jasno powiązane z warunkiem wykonywania obowiązków na terenie zakładu pracy.
Zobacz także: Obowiązek rejestrowania umów o dzieło
Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy