Zgodnie z opracowywaną ustawą PIP może otrzymać nowe kompetencje. Organ będzie mógł nakazać przekształcanie istniejącej umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę.
PIP wraz z MRPiPS opracowują projekt zmiany przepisów mających na celu umożliwienie Państwowej Inspekcji Pracy walkę z fikcyjnym samozatrudnieniem. Chodzi o nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę.
Obecne przepisy określają wyłącznie jedną drogą do zmiany umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę, a jest nią wystąpienie do sądu z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Inspektor pracy może jednak wystąpić z takim powództwem pod warunkiem współpracy z pracownikiem, a pracownicy często boją się występować przeciwko swoim pracodawcom.
Tymczasem, zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, inspektor pracy będzie mógł na podstawie decyzji administracyjnej nakazać pracodawcy przekształcenie umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Przesłanką do takiej decyzji mają być wyłącznie cechy stosunku pracy.
Jak wynika z danych z najnowszej edycji publikacji GUS – Aktywność ekonomiczna ludności Polski – 1 kwartał 2024 roku – w 1 kwartale 2024 r. osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,5% ludności w wieku 15-89 lat, a 16 053 tys. (tj. 93,4%) osób wykonywało pracę w pełnym wymiarze czasu, natomiast 1 141 tys. (tj. 6,6%) pracowało w niepełnym wymiarze.
Z roku na rok rośnie liczba kontroli przeprowadzanych przez PIP. W 2023 roku inspektorzy przeprowadzili ponad 61 tys. kontroli u prawie 50 tysięcy pracodawców. Skontrolowano 40 717 umów cywilno-prawnych, a inspektorzy pracy zakwestionowani 1852 z nich. Zobacz także: PIP – rośnie liczba naruszeń praw pracowniczych i kar nakładanych na pracodawców
W obliczu nadchodzących zmian, przedsiębiorcy przede wszystkim powinni zawczasu dokonać przeglądu zatrudnienia w organizacji pod kątem formy i treści umów. Pozwoli to uniknąć ewentualnego ryzyka w momencie wejścia w życie nowych przepisów.
We współpracy z kancelarią prawną z naszej Grupy – TGC Corporate Lawyers – oferujemy kompleksowe wsparcie z zakresu prawa pracy.
Sprawdź także nasze usługi z zakresu: Outsourcing kadr i płac
Ponadto, obecnie w dobie postępującej cyfryzacji, warto rozważyć przejście na elektroniczną formę przechowywania i zarządzania dokumentami pracowniczymi. Dzięki e-dokumentacji, czyli E-teczce, zaoszczędzisz czas, zredukujesz koszty i zapewnisz swojej firmie pełne bezpieczeństwo danych oraz szybki do nich dostęp dla pracowników działów kadr i menadżerów zarządzających zespołami.
Przejdź na E-teczkę, skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy