25.10.2022 ZUS

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek posiadania konta na PUE ZUS


Od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca bez względu na liczbę pracowników będzie musiał posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Do tej pory obowiązek ten dotyczył wyłącznie płatników rozliczający składki za więcej niż 5 osób.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2023 roku każdy przedsiębiorca, także ten rozliczający składki tylko za siebie, będzie musiał posiadać profil na PUE ZUS, czyli na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Termin na założenie profilu upływa 30 grudnia 2022 r. Po tym czasie ZUS sam założy konta osobom, które nie wywiązały się z ustawowego obowiązku.

Potrzebujesz pomocy – sprawdź nasze usługi outsourcingu kadr i płac

PUE ZUS dla płatnika składek – ułatwienia i funkcje

Konto na PUE ZUS to szybki dostęp do danych i funkcji m.in. w zakresie rozliczeń z ZUS. Za pomocą platformy płatnik może wygodnie składać wnioski oraz tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS w celu przekazania informacji do wybranej instytucji, na przykład w przypadku ubiegania się o dotacje czy kredyt.

Dodatkowo, od 1 stycznia 2021 roku pracodawcy mają obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o każdej zawartej umowie o dzieło, co można w szybki sposób zrobić za pomocą PUE.

Dowiedz się więcej: ZUS: w 2021 roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło

Ponadto, co ważne, rejestrując się jako płatnik składek, przedsiębiorca może nadać uprawnienia do profilu PUE ZUS księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego, jeśli zachodzi taka potrzeba. Przedsiębiorca może też złożyć pełnomocnictwo do PUE ZUS, ale osoba, której zostanie ono udzielone, też powinna posiadać aktywne konto na platformie.

Za pośrednictwem PUE ZUS przedsiębiorca umówi również wizytę w placówce ZUS, a każda taka rezerwacja identyfikowana będzie loginem PUE.

Obecnie, według danych ZUS, z platformy PUE ZUS korzysta już ponad 10,6 mln użytkowników, a ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób założyło profil z rolą płatnika.

Outsourcing kadr w CA  – skorzystaj z pomocy ekspertów, sprawdź już dziś nasze usługi, w ramach których oferujemy m.in. rejestrację pracodawcy (płatnika składek) w ZUS oraz wsparcie w razie kontroli z ZUS.


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa