Przygotowywany przez MRPiPS projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Zgodnie z tą dyrektywą, ustawowa płaca minimalna ma być ustalana lub aktualizowana w oparciu o cztery obligatoryjne elementy kryteriów. A co płacą minimalną w 2025 r.? Czy będzie podwyżka?
1 sierpnia do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r.
W projekcie znalazły się następujące kwoty obowiązujące od 1 stycznia 2025 r.:
Kwoty te są analogiczne do kwot przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego (RDS) do negocjacji. Przypomnijmy, że RDS nie wypracowała w ustawowym terminie porozumienia w kwestii wysokości minimalnej płacy, więc zgodnie z przepisami to Rada Ministrów zobowiązana jest ustalić ww. wysokości w drodze rozporządzenia, na którego przyjęcie ma czas do 15 września 2024 r.
Wzrost płacy minimalnej – zobacz porównanie planowanych kwot z obecnie obowiązującymi
Wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy w zakresie minimalnego wynagrodzenia ma nastąpić w drodze przyjęcia ustawy, której projekt przewiduje:
Zgodnie z założeniami projektu, gdy wskaźnik cen prognozowany na następny rok wynosi co najmniej 105%, ustalane będą dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej:
W przypadku natomiast, gdy wskaźnik cen wynosi mniej niż 105% – ustala się jeden termin zmiany wysokości minimalnych gwarancji płacowych – od 1 stycznia.
Należy jednak zauważyć, że prognozowany wskaźnik cen w roku poprzednim, w oparciu o który została określona propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przekazana RDS do negocjacji, może się różnić od prognozowanego wskaźnika cen w roku poprzednim, w oparciu o który została ustalona ostateczna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dlatego, aby określić bardziej miarodajny wskaźnik, w projekcie ustawy zaproponowano, aby obliczać ten wskaźnik przez podzielenie wskaźnika cen w roku poprzednim przez prognozowany wskaźnik cen w roku poprzednim, w oparciu o który została ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W projekcie zaproponowano ponadto aktualizację minimalnego wynagrodzenia za pracę co najmniej raz na 4 lata w oparciu o następujące kryteria:
a) siłę nabywczą minimalnego wynagrodzenia za pracę, z uwzględnieniem kosztów utrzymania,
b) ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład,
c) stopę wzrostu wynagrodzeń,
d) długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany,
e) relacji minimalnego wynagrodzenia za pracę do przeciętnego wynagrodzenia.
Projektowane przepisy mają zagwarantować coroczny wzrost wysokości płacy minimalnej w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Ponadto, w roku w którym wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale tego roku, gwarancja ta ma być zwiększana dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB.
Projekt ustawy wprowadzającej do polskiego ustawodawstwa unijne zasady ustalania płacy minimalnej zakłada także wprowadzenie nowych sankcji w Kodeksie pracy oraz Kodeksie karnym. Projekt określa nowy typ przestępstwa oraz nowy typ wykroczenia. Związane mają być one z naruszeniem prawa pracownika do wynagrodzenia za pracę i przewidują naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń. Dodatkowo ustawodawca zamierza podwyższyć sankcje za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Obecnie opracowywane przepisy mają mieć zastosowanie do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2026 r. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III/IV kwartał 2024 r.
Outsourcing płac oferowany przez Contract Administration ma na celu usprawnienie procesów biznesowych naszych klientów w tym obszarze. Współpraca z nami gwarantuje bezpieczeństwo oraz ciągłość obsługi wynagrodzeń dla pracowników, jak i bieżące dostosowywanie działań i systemów do zmieniających się przepisów. Na bieżąco monitorujemy zmiany w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa podatkowego. Dzięki temu możemy aktywnie wspierać klientów i redukować ich ryzyko.
Sprawdź naszą usługę: Outsourcing płac
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy