2.11.2020 Prawo pracy

Kwarantanna – już nie trzeba dostarczać pracodawcy zaświadczenia z sanepidu


Pracownicy, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy w związku z kwarantanną lub koniecznością izolacji nie mają już obowiązku dostarczenia do pracodawcy zaświadczenia z sanepidu. Dane będą automatycznie pobierane przez ZUS i udostępniane płatnikom składek.

O zasiłek chorobowy mogą się starać osoby skierowane przez Państwową Inspekcje Sanitarną na kwarantannę lub poddane izolacji, które mają prawo do świadczeń chorobowych z tytułu:

  • Umowy o pracę
  • Umowy zlecenie
  • Prowadzeniem działalności gospodarczej

Dane z systemu Centrum e-Zdrowia

Dane o kwarantannie lub izolacji ZUS pobierze bezpośrednio z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP – Ewidencja Wjazdu do Polski). Zostaną one przekazane do pracodawców i przedsiębiorców przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na tej podstawie płatnicy składek będą mogli wypłacać świadczenia chorobowe i zasiłek opiekuńczy pracownikom. Pozwoli to skrócić czas uzyskania świadczeń przez osoby uprawnione.

Informacje z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia dotyczące kwarantanny lub izolacji ubezpieczeni będą mogli zobaczyć także na swoim profilu na PUE ZUS.

Dotychczas, aby uzyskać prawo do tego typu świadczeń należało wraz z wnioskiem o zasiłek przedstawić ZUS lub pracodawcy decyzję Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Pracownicy, którzy zostaną objęci obowiązkiem kwarantanny lub objęci izolacją powinni o tym fakcie poinformować pracodawcę drogą telefoniczną lub mailową.

Zobacz także: Tarcza 5.0: dalsze zwolnienia ze składek ZUS dla firm

Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa