5.05.2020 ZUS

Koronawirus: wnioski o zwolnienie ze składek ZUS i postojowe tylko online


Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 przewiduje, że wnioski o zwolnienie ze składek ZUS i o świadczenie postojowe będzie można składać wyłącznie przez Internet.

Nowy tryb składania wniosków poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ma zapewnić szybkie i sprawne rozpatrzenie sprawy oraz przyznanie wypłaty, a ewentualny dodatkowy udziału wnioskodawcy w całym procesie ma zostać ograniczony do niezbędnego minimum.

Projekt nowej ustawy zakłada ponadto możliwość składania elektronicznego podpisu pod wnioskiem o sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych. Mechanizm elektronicznego podpisu ma być bezpłatnie udostępniony przez ZUS w systemie i nie będzie wymagał instalowania żadnych dodatkowych narzędzi i programów IT. Takie rozwiązanie funkcjonuje obecnie w systemie teleinformatycznym organu rentowego.

Według danych ZUS od początku kwietnia 2020 roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 1,9 mln wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, z czego połowa została złożona online:

  • 70 proc. wniosków dotyczyło zwolnienia ze składek ZUS przez 3 miesiące
  • 27 proc. to wnioski o świadczenie postojowe
  • 3 proc. wniosków dotyczyło ulg w opłacaniu składek

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 obecnie czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa – ulgi i zwolnienia ZUS dla firm od 1 kwietnia

Outsourcing kadr i płac – poznaj naszą ofertę!


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa