26.06.2020 ZUS

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony


Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ósmego roku życia będzie wypłacany do 12 lipca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia w przypadku, gdy rodzice mimo otwarcia placówki nie mogą posłać do niej dziecka będzie wydłużony o kolejne 14 dni, czyli do 12 lipca 2020 r.

Ponadto, tak jak teraz, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom:

  • w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19,
  • z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki,
  • w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym sprawowaniu osobistej opieki,

ale nie dłużej niż do 12 lipca br.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach i przysługującego w danym roku kalendarzowym.

Ważne! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest matce lub ojcu dziecka, w zależności, które z rodziców o niego wystąpiło. Wystąpić o świadczenie należy w formie wniosku składanego u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy, bądź w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej bezpośrednio w ZUS. Wysokość świadczenia stanowi 80% kwoty otrzymywanego wynagrodzenia.

Zobacz także: Dodatek solidarnościowy – kogo obejmie?


Poznaj nasze usługi

Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!

Pełna treść zgody

Contract Administration Sp. z o. o.

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu

NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy

Mapa