Zrównoważony rozwój staje się kluczowym elementem strategii biznesowych firm. Coraz więcej organizacji poszukuje innowacyjnych rozwiązań wspierających ich cele ESG (Environmental, Social, Governance). Cyfryzacja procesów HR, w tym wdrożenie e-teczki pracowniczej, odgrywa istotną rolę w tym kontekście. Dzięki digitalizacji, firmy mogą nie tylko optymalizować zarządzanie zasobami ludzkimi ale także znacząco ograniczyć swój wpływ na środowisko, zwiększyć satysfakcję pracowników i wesprzeć funkcje zarządcze.
W poniższym artykule przedstawimy, jak cyfryzacja HR wpływa na realizację celów zrównoważonego rozwoju, efektywność organizacji oraz jakie korzyści niesie ze sobą implementacja e-teczki pracowniczej w codziennym funkcjonowaniu działów HR.
Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Czym jest ESG?
ESG to skrót od Environmental, Social and Governance, czyli 3 obszarów, które odzwierciedlają wpływ i zaangażowanie organizacji w kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem.
Raportowanie ESG staje się nie tylko obowiązkiem regulacyjnym, ale również strategicznym narzędziem dla firm. Przedsiębiorstwa, dzięki wdrożeniu strategii ESG, mogą zyskać przewagę konkurencyjną poprzez budowanie zaufania wśród inwestorów i klientów. Działania te są coraz częściej brane pod uwagę przy ocenie wiarygodności partnerów biznesowych oraz w procesach przetargowych.
Raportowanie ESG zgodne z CSRD – nowy obowiązek dla firm
Raportowanie ESG zgodne z dyrektywą unijną CSRD to nowy obowiązek dla firm, który wprowadza znaczące zmiany w zakresie ujawniania informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa o raportowaniu zrównoważonego rozwoju (CSRD), która weszła w życie 5 stycznia 2023 roku, ma na celu modernizację i wzmocnienie zasad dotyczących raportowania informacji społecznych i środowiskowych przez przedsiębiorstwa.
Nowe regulacje z obszaru ESG zobowiązują firmy do:
Dowiedz się więcej na temat raportowania ESG: ESG – doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju | Crowe Polska
Czym jest e-teczka pracownicza?
E-teczka pracownicza to centralna, elektroniczna baza dokumentów pracowniczych, która usprawnia automatyzację procesów kadrowo-płacowych. Zawiera, m.in. umowy o pracę, aneksy, wnioski urlopowe, zaświadczenia o zarobkach czy ewidencję czasu pracy. Może obejmować także dokumentację ubezpieczeniową i podatkową czy tą związaną z PPK. Niewątpliwym plusem teczki elektronicznej jest także ułatwienie procesu przechowywania, dostępu z dowolnego miejsca i zarządzanie informacjami kadrowymi w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa pracy oraz ochrony danych osobowych.
Jakie dokumenty znajdują się w e-teczce pracowniczej?
Warto pamiętać, że wybór e-teczki pracowniczej to nie tylko usprawnienie procesów HR, ale również krok w stronę realizacji działań zrównoważonego rozwoju.
Praktyczne zastosowanie e-teczki w obszarze HR to m.in.:
Przeczytaj więcej na temat e-teczki i jej funkcjonalnościach: E-teczka pracownicza, czyli digitalizacja procesów kadrowych – Contract Administration
Jak e-teczka pracownicza wspiera strategię ESG?
Teczka elektroniczna może być istotnym elementem strategii ESG, wspierając zrównoważony rozwój poprzez:
Pracodawcy, którzy stawiają na cyfryzację swoich działów HR, nie tylko dostosowują się do wymogów prawnych oraz rynkowych, ale także aktywnie wspierają cele zrównoważonego rozwoju (ESG). E-teczka pracownicza odgrywa kluczową rolę w realizacji tych celów.
Elektroniczna teczka pracownicza a ESG:
E – korzyści środowiskowe:
S – korzyści społeczne:
G – korzyści zarządcze:
E-teczka pracownicza a dostęp do danych z zakresu ESG
E-teczka może być istotnym narzędziem wspierającym organizacje w realizacji celów związanych z ESG poprzez łatwiejszy dostęp do danych kadrowych i umożliwienie ich efektywnego wykorzystania w analizach zrównoważonego rozwoju. Pomaga zbierać informacje niezbędne do raportowania ESG, audytów czy kontroli.
Dane, które e-teczka wyodrębnia w obszarze ESG, obejmują między innymi:
Obejrzyj nagranie z naszego wystąpienia
E-teczka w praktyce – case study
Nasz klient, Volkswagen Group Services, który zdecydował się na wdrożenie e-teczki pracowniczej, zauważył znaczące korzyści, które pozytywnie wpłynęły na realizację celów z zakresu ESG. Digitalizacja procesów kadrowych pozwoliła spółce na redukcję czasu realizacji wybranych zadań HR sięgającą 94%.
Najważniejsze, wymierne rezultaty implementacji e-teczki u naszego klienta to m.in.:
E-teczka pracownicza
Nie mogliśmy znaleźć żadnych wpisów.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 32 00
contact@ca-staff.eu
NIP: 526-001-29-88, KRS: 0000028831,
REGON: 012548510. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy